Podczas spotkania w Krakowie – w którym lider PO bierze udział wraz z wiceszefem Platformy, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim – Tusk odniósł się do ogłoszonych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas weekendowej konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” zapowiedzi, m.in., by od nowego roku świadczenie wychowawcze „500 Plus” było podniesione do 800 zł.

„Chcę bardzo głośno i wyraźnie zwrócić się do prezesa PiS: Jarosławie, sprawdzam cię dzisiaj z obietnic, zobowiązań i haseł, jakie przedstawiłeś Polkom i Polakom kilkadziesiąt godzin temu” – powiedział. Zaznaczył, że najwięcej emocji wzbudziła zapowiedź prezesa PiS dotycząca zwiększenia świadczenia 500 plus do 800 plus.

Tusk powiedział, że nie trzeba być geniuszem matematycznym, by stwierdzić, że inflacja – od czasu gdy 500 plus stało się częścią życia polskich rodzin z dziećmi – wzrosła tak, że należałoby zrewaloryzować to świadczenie tak, by odpowiadało swoje wartości z czasu, gdy zostało wprowadzone. Podkreślał, że podwyższenie tego świadczenia to „nie podarek ze strony władzy”, bo składają się na nie wszyscy Polacy w ramach podatków.

Zaznaczył, że PO spodziewała się, że „Kaczyński i PiS zaczną licytację o to, jak dużo dadzą”. Mówił, że PiS powinno oddać to, co Polacy stracili wskutek inflacji i to nie tylko beneficjentom programu 500 plus.

„Ja nie pozwolę, aby KO uczestniczyła w takiej niezrozumiałej, nieodpowiedzialnej i ryzykownej z punktu widzenia Polski licytacji. Woleliśmy poczekać na propozycję, bo wiedzieliśmy że ona padnie” – stwierdził Tusk.

„Chcę powiedzieć dzisiaj, że te 800 zł, ta waloryzacja świadczenia 500 plus o 300 zł, ona właściwie licząc przyszły rok odpowiada mniej więcej temu, co straciliście z tytułu inflacji i drożyzny. I żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję – i to jest to +sprawdzam+ wobec Kaczyńskiego – raz: żebyśmy przyjęli w głosowaniu jak najszybciej tę decyzję o waloryzacji 500+; dwa – żebyśmy zrobili to przed wyborami” – oświadczył.

„Prezesie, jeśli chcesz naprawdę pomóc polskim rodzinom, a nie uprawiać taką wyborczą grę, to możemy to zrobić wspólnie zrobić w Sejmie tak, żeby ta waloryzacja świadczenia dla polskich dzieci stała się faktem w Dniu Dziecka, 1 czerwca, a nie na Sylwestra 2024” – zaznaczył lider PO, zwracając się do szefa PiS. (PAP)

autorzy: Wiktoria Nicałek, Rafał Grzyb

wni/ rgr/ mok/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.