W odróżnieniu od Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które również podniosły stopy w ubiegłym tygodniu o ćwierć pkt. procentowego, BoE nie ma zamiaru sygnalizować, że seria takich podwyżek dobiega końca.

Komitet Polityki Monetarnej (MPC) Banku poinformował, że sprawi, iż stopy procentowe będą „wystarczająco wysokie, przez wystarczająco długi czas”, aby inflacja spadła do poziomu, który jest celem BoE – głosi wydany w czwartek komunikat brytyjskiego banku centalnego. Podkreślono w nim też, że „krystalizują się pewne ryzyka bardziej uporczywej presji inflacyjnej”.

Gubernator BoE Andrew Bailey podkreślił, że nawet jeśli gospodarka Wielkiej Brytanii będzie w najbliższych latach rosła „tylko minimalnie” bank centralny utrzyma taką politykę. „Nie sądzę, by był to czas, aby zadeklarować, że to się skończyło” – dodał. Oznajmił również, że jest za wcześnie na spekulacje na temat tego, kiedy mogą nastąpić cięcia stóp procentowych.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła w ubiegłym roku najwyższy poziom od 41 lat – 11,1 proc. W czerwcu tego roku była niższa i wynosiła 7,9 proc., ale była wciąż najwyższa wśród wszystkich najważniejszych gospodarek świata – przypomina Reuters.(PAP)

fit/ mal/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.