2021-12-25 06:00

publikacja
2021-12-25 06:00

Bańka mieszkaniowa, tańsze paliwa i solidne dane. Świąteczne wykresy tygodnia
Bańka mieszkaniowa, tańsze paliwa i solidne dane. Świąteczne wykresy tygodnia
fot. DENYSOFF / / Shutterstock

Tym razem przyszedł czas na świąteczne wykresy tygodnia. Spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wydarzenia ostatnich kilku dni.

Potwierdziły
się wcześniejsze oczekiwania analityków
. Tymczasowa obniżka akcyzy na
paliwa w połączeniu ze spadkiem notowań ropy naftowej umożliwiła wyraźny spadek
cen przy dystrybutorach. Nie zmienia to faktu, że paliwa pozostają znacznie
droższe niż przed rokiem.

Listopadowa sprzedaż detaliczna w Polsce wyraźnie przebiła prognozy ekonomistów. Za duży rozjazd między danymi realnymi i nominalnymi odpowiada wysoka inflacja.

Grudzień przyniósł obniżenie oczekiwań inflacyjnych wśród polskich konsumentów – wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego. Ekonomiści prognozują, że na przełomie roku inflacja CPI osiągnie cykliczne maksimum, choć jeszcze bardzo długo pozostanie na nieakceptowalnie wysokim poziomie.

Bankier.pl na podstawie GUS

Grudzień przyniósł dalsze pogorszenie nastrojów polskich konsumentów. Zjawiska tego trudno nie wiązać z najwyższą od przeszło 20 lat inflacją oraz nowymi restrykcjami covidowymi.

Chińczyka ma być stać na mieszkanie, ale ceny lokali nie powinny mocno spaść, mimo że obecnie są horrendalnie wysokie. Stary model gospodarczy czas zastąpić nowym, ale gospodarka musi pozostać stabilna i dalej szybko rosnąć. Teraz aktywność trzeba pobudzić, ale nie można nakręcić spekulacji. Jak spuścić powietrze z bańki na rynku nieruchomości, nie godząc w resztę gospodarki? Mission Impossible. Więc pewnie znów się uda. Ale każda kolejna misja przybliża nas do końca serii.

Barclays Research

Na placach budów mieszkań powoli daje się we znaki zimowe spowolnienie. W listopadzie w Polsce rozpoczęto budowę najmniejszej liczby mieszkań od lutego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pracy jest jednak więcej niż w poprzednich latach.

fot. Bankier.pl / 

Związek Banków Polskich opublikował
najnowsze dane na temat bankowości elektronicznej. Wynika z nich, że z
bankowości internetowej aktywnie korzysta 21 mln Polaków, a z aplikacji
mobilnych blisko 16 mln osób. Rośnie grono osób, które korzysta wyłącznie z drugiej opcji. Klientów „mobile only” jest już 9 mln.

ZBP

Narodowy Bank Czech po raz piąty z rzędu podniósł stopy procentowe. Nasi południowi sąsiedzi ponownie zaskoczyli rynek, serwując podwyżkę wyższą od oczekiwań ekonomistów. Polska pozostaje w tyle.

Po kilku miesiącach rozczarowań listopad wreszcie przyniósł solidne
dane z budownictwa. Wysoką dynamikę sprzedaży zaraportowały zarówno firmy
wznoszące budynki jak i zajmujące się budową infrastruktury.

Rośnie zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi. Rynek dzieł sztuki generuje coraz większe obroty, a wkrótce na GPW może zadebiutować Desa Unicum – oczywisty beneficjent tego trendu. Rynkowi temu pomaga wzrost
bogactwa.

Wartość sprzedanych dzięł sztuki na największych rynkach (The Art Market 2021)

DO

Źródło:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.