Projekt wsparcia kredytobiorców w ramach Tarczy Antyputinowskiej zaprezentował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Waldemar Buda przedstawiając szczegóły projektu wskazał, iż prace nad ustawą we współpracy z MF się toczą, „samo wyjście z resortu, to w ciągu kilku tygodni gotowy projekt, żeby skonsultować z rynkiem„.

Przy współpracy z Ministerstwem Finansów przygotowujemy te przepisy, które jak najszybciej będziemy chcieli wdrożyć w proces legislacyjny” – powiedział minister rozwoju i technologii.

Dodał, że projekt powinien wyjść z resortu MRiT czy MF „w ciągu kilku tygodni”. Waldemar Buda wskazał, że gotowy projekt zostanie poddany konsultacjom „jak najszybciej, żeby w okresie wakacyjnym to rozwiązanie już zadziałało jako obowiązujące przepisy”.

Z pierwszego instrumentu wsparcia w ratach to jest ok. 100 tys. uprawnionych na dzień dzisiejszy – nasza analiza na to wskazuje” – powiedział Buda.

Jak mówił, jeśli chodzi o wakacje kredytowe, to sytuacja jest bardziej „zniuansowana”, ponieważ z tego instrumentu mogą skorzystać osoby, które subiektywnie odczuwają ciężar związany ze spłatą raty kredytu. Z tego instrumentu będzie można skorzystać zarówno w 2022 r. jak 2023 r., więc „dzisiaj może być sytuacja, w której ktoś nie bierze pod uwagę możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, ale po dwóch, trzech kolejnych podwyżkach będzie brał to pod uwagę„.

Zakładamy, że docelowo może to być nawet jedna czwarta kredytobiorców” – powiedział szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Podczas konferencji przedstawiono także wartość wsparcia dla kredytobiorców w ramach poszczególnych filarów. Według MRiT wartość wsparcia w filarze „4 miesiące 'wakacji kredytowych’ w roku” to ok. 3 mld zł rocznie przy przesunięciu dochodu, wartość wsparcia filara „Pomoc dla kredytobiorców z problemami” to 1,4 mld zł w 2022 r. i 2 mld zł w 2023 r., a wartość wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u to ok. 1 mld zł rocznie. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.