W środę rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które kończy się w czwartek. Zdaniem ekonomistów, RPP nie zmieni stóp procentowych – publikowane przez banki codzienne raporty pokazują, że prognozują oni utrzymanie głównej stopy NBP, stopy referencyjnej, na obecnym poziomie 6,75 proc. Takie oczekiwania widać w publikacjach ekonomistów Banku Pekao czy Alior Banku.

Ale jak wskazują ekonomiści PKO BP z Biura Strategii Rynkowych, inwestorzy liczą na zmianę retoryki NBP.

„Wyceny papierów wzmacniają oczekiwania na publikację założeń do lipcowej projekcji inflacji NBP, a także wystąpienie prezesa NBP A. Glapińskiego po decyzji RPP. Słabsze oczekiwania w biznesie, podobnie jak wyraźnie niższa od oczekiwań inflacja, mogą skłonić bank centralny do dalszego łagodzenia swojej retoryki, co zresztą zauważyć można było w ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Rady” – czytamy w raporcie Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

30 czerwca GUS podał wstępny szacunek inflacji w czerwcu. Urząd oszacował, że wyniosła ona 11,5 proc. w stosunku do 13 proc., odnotowanych w kwietniu,

RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe na początku września 2022 r. Od tego momentu pozostają one niezmienione. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.