Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu był pytany, czy będą jakieś wytyczne dla banków ws. oceny zdolności kredytowej w przypadku, gdy skorzysta się z wakacji kredytowych. Zdaniem dziennikarza, klienci słyszą od niektórych banków, że jeśli skorzystają z wakacji kredytowych, to w przyszłości obniży to ich zdolność kredytową.

„Takie działania nie mają żadnych podstaw prawnych, banki nie mogą podejmować tego typu działań” – odpowiedział Müller. Podkreślił, że wakacje kredytowe są kolejnym elementem tarczy antyinflacyjnej, który ma pomóc w tych trudnych czasach. „Żadne przepisy nie pozwalają uwzględniać tego typu działań, jeśli chodzi o zmianę zdolności kredytowej” – wskazał.

„Mamy od tego KNF i UOKiK, żeby podjęły odpowiednie działania, jeśli uznają, że jest to niezgodne z przepisami” – dodał rzecznik rządu.

Od piątku będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego łącznie przez 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Mogą to być dwie raty w okresie 1 sierpnia – 30 września br.; 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia br. oraz 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy złożyć w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Rzecznik Finansowy poinformował w czwartek o uruchomieniu pod nr 22 333 73 35 infolinii poświęconej mechanizmowi wakacji kredytowej, za pomocą której będzie można zgłaszać ewentualne nieprawidłowości. Z ekspertami urzędu będzie można się skontaktować także mailowo pisząc pod adres: wakacjekredytowe@rf.gov.pl.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zbada, jak banki informują o wakacjach kredytowych i w jaki sposób ich udzielają. Pod lupą UOKiK znalazło się 16 banków, które obsługują złotowe kredyty hipoteczne: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.