W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej i szeroko komentowanych medialnie informacji o postanowieniu Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 3.11.2022 r. zabezpieczającym roszczenia kredytobiorcy, który posiada kredyt w PLN oparty o wskaźnik referencyjny WIBOR, pragniemy poinformować, że w wyniku zażalenia złożonego przez pozwany bank, Sąd Okręgowy w Katowicach postanowieniem z dnia 22.12.2022 r. zmienił zaskarżone postanowienie” – czytamy w komunikacie.

Sąd zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że oddalił wniosek powodów o zabezpieczenie roszczenia, podano

Powyższe oznacza, że postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia nie istnieje w obrocie prawnym i nie wywiera skutków. W związku z tym kredytobiorcy zobowiązani są do dokonywania dalszej spłaty kredytu na dotychczasowych zasadach, czyli z uwzględnieniem kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR w racie kredytu” – skomentował wiceprezes ZBP Tadeusz Białek.

WIBOR zgodnie z przepisami nie powinien być w żaden sposób kwestionowany, o czym mówiły w swoich stanowiskach Komisja Nadzoru Finansowego i Komitet Stabilności Finansowej” – dodał.

(ISBnews)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.