„Uważamy, że rynki są zbyt optymistyczne w swoich poglądach, że stopy będą szybko spadać. Uważamy, że ponieważ prawdopodobnie uda nam się uniknąć recesji, a rynki pracy pozostają silne, banki centralne nie mają pilnej potrzeby obniżania stóp, nawet jeśli inflacja nadal będzie spadać. W tym sensie oczekujemy dalszych podwyżek stóp w głównych gospodarkach w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy, ale – co ważniejsze – stopy pozostaną na najwyższym poziomie prawdopodobnie dłużej, niż wyceniają to rynki” – powiedział Oppenheimer podczas webinaru.

Zwrócił uwagę, że wysokie koszty dla przedsiębiorstw sprawią, iż trudno będzie o wysokie marże – choć prawdopodobieństwo recesji wyraźnie zmalało.

„I mimo, że nie patrzymy na recesję, to nie patrzymy też na duży wzrost zysków w ciągu najbliższych kilku lat. Nie patrzymy na duże spadki zysków, a to dobrze. Ale marże w sektorze przedsiębiorstw znajdują się pod presją – z powodu tych wysokich kosztów. A to oznacza, że ogólny wzrost zysków będzie dość umiarkowany. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu najbliższych miesięcy inwestorzy będą mogli uzyskać około 5% na gotówce w dolarach, przy zerowej zmienności i ryzyku – to dość wysoki bufor dla ryzykownych aktywów do przejścia. Mamy więc stosunkowo ostrożny pogląd na aktywa ryzykowne, na akcje w ogóle” – dodał strateg.

(ISBnews)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.