W ocenie eksperta HRE Oskara Sękowskiego, dynamika podwyżek oprocentowania lokat będzie mniejsza. Przypomniał, że lipiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym banki dokonały korekty swoich ofert depozytowych. „Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. Jest to ogromna zmiana, bowiem jeszcze na początku bieżącego roku maksymalnie było to około 3 proc.” – wskazał.

Sękowski zwrócił uwagę, że zmiany w oprocentowaniu widać „jeszcze wyraźniej, jeśli spojrzymy na dane dotyczące przeciętnego oprocentowania rocznych lokat (dłuższe niż 6 miesięcy, ale maksymalnie do 1 roku)”. „Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku. Najnowsze dostępne informacje podsumowują czerwiec bieżącego roku. Wtedy to przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty wynosiło ponad 4,6 proc.” – poinformował.

Ekspert zaznaczył, że w maju i czerwcu obserwowano najwyższe zmiany oprocentowania. „Jak wynika z danych NBP średnie oprocentowanie rocznych lokat wzrosło w maju o 1,05 pkt. proc w stosunku do kwietnia. Praktycznie identyczną zmianę można zauważyć jeśli porównamy czerwiec i lipiec” – wymienia. „I choć bank centralny (NBP – PAP) nie podsumował jeszcze ostatniego miesiąca to można się spodziewać, że dynamika podwyżek będzie mniejsza. Tak przynajmniej sugerują zbierane co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych” – prognozuje Sękowski.

Analityk HRE zauważył, że w maju średnie oprocentowanie najlepszych produktów w naszym zestawieniu opiewało „na niemal 4,0 proc.”. Z kolei w czerwcu było to „prawie 5,3 proc., a to oznacza podwyżkę w ciągu miesiąca o 1,3 pkt. proc.”. „Porównując jednak najświeższe informacje przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło o 0,7 pkt. proc. Dalej więc mamy wzrost jednak jest on skromniejszy niż to co obserwowaliśmy w maju i czerwcu” – dodał.

Heritage Real Estate to think-tank zajmujący się rynkiem nieruchomości.

autorka: Ewa Nehring


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.