Wiceminister Patkowski pytany, kiedy będzie jednocyfrowa inflacja w Polsce odparł: „Dalej bym ostrożnie typował, że to będzie IV kwartał, chociaż oczywiście trend dezinflacyjny jest szybki”.

Dopytywany, czy może to być październik tego roku, odparł: „Jest taka szansa”. „Natomiast bardziej bym patrzył na ten okres listopad-grudzień, chociaż patrzę na to bardzo ostrożnie” – wskazał.

W ocenie Patkowskiego „waloryzacja 500+ na 800+, która będzie wynosiła 24 mld zł w przyszłym roku, spowoduje bardzo nieznaczny wzrost inflacji, bo o 0,1 (pkt. proc. – PAP) – z 6,5 proc. na 6,6 proc.”.

Jak dodał, nic nie wskazuje, by waloryzacja do 800 zł lub np. dodatki dla pracowników budżetówki miały wpływ na „trend inflacyjny – w tym przypadku opadający – odwrócić”.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytanie, kiedy inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego, wskazał że powinno to się stać w czwartym kwartale 2023 r.

Także w ubiegłym tygodniu prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że liczy na to, „że być może we wrześniu – ale to nie jest pewne – inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 proc.

GUS podał w flash szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju br. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. wzrosły o 13 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie.(PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ amac/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.