2022-04-27 14:11

publikacja
2022-04-27 14:11

KIR: 3 maja nie będą dostępne rozliczenia w systemie Elixir
KIR: 3 maja nie będą dostępne rozliczenia w systemie Elixir
/ Materiały dla mediów

Rozliczenia w systemie Elixir będą realizowane 2 maja, ale we wtorek 3 maja, w dniu wolnym od pracy, sesje rozliczeniowe nie odbędą się – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Dodaje, że 3 maja aktywny będzie natomiast system Euro Elixir, rozliczający przelewy w unijnej walucie.

Krajowa Izba Rozliczeniowa poinformowała w środę w komunikacie, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy i weekendy.

W najbliższym czasie – jak podano – system Elixir będzie standardowo pracował do piątku 29 kwietnia. Po przerwie weekendowej rozliczenia będą realizowane w poniedziałek 2 maja, który jest dniem roboczym. Wtorek 3 maja jest dniem wolnym od pracy i wtedy nie odbywają się sesje rozliczeniowe – podała KIR. W kolejne dni tygodnia, począwszy od 4 maja, system będzie działał w zwykłym trybie.

Dodano, że w przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), nie będzie zmian w organizacji pracy. 3 maja, tak jak w dniu roboczym, zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych – ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro – wyjaśniła Izba.

Dodała, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych – Express Elixir. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Jak wskazała, realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta może być ograniczona np. ze względu na przerwy konserwacyjne.

KIR to instytucja infrastruktury polskiego sektora bankowego, powołana z inicjatywy Związku Banków Polskich Narodowego Banku Polskiego. Głównym obszarem funkcjonowania KIR są elektroniczne usługi z zakresu rozliczeń i płatności, realizowane w ramach systemów Elixir, Euro Elixir i Express Elixir oraz systemu bezpośrednich płatności internetowych Paybynet. KIR dostarcza również narzędzia służące wymianie informacji między organami uprawnionymi. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ pad/

Źródło:PAP

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.