2021-11-18 10:38

publikacja
2021-11-18 10:38

Klienci Blika wykonali 194 mln transakcji w III kwartale. To wzrost rdr o 76 proc.
Klienci Blika wykonali 194 mln transakcji w III kwartale. To wzrost rdr o 76 proc.
/ FORUM

Klienci Blika wykonali w trzecim kwartale 2021 roku 194 mln transakcji, co oznacza wzrost rok do roku o 76 proc. – poinformował prezes Blika Dariusz Mazurkiewicz podczas prezentacji wideo wyników spółki. W ciągu trzech kwartałów 2021 roku odbyło się łącznie 523 mln transakcji.

Tradycyjnie najwięcej transakcji Blikiem realizowanych jest w polskim i zagranicznym ecommerce, udział tych transakcji wynosi obecnie 65,3 proc. Wartość transakcji w tym segmencie wyniosła w trzecim kwartale 126,6 mln, co stanowi wzrost o 63 proc. rdr i 4 proc. kdk.

W trzecim kwartale użytkownicy Blika kupowali z jego pomocą w sieci 127 mln razy. 4,6 mln tych zakupów (4 proc.) rozliczone zostało przez międzynarodowych operatorów płatności. Wartość transakcji online osiągnęła 15 mld zł, a średnia wartość pojedynczego zakupu to 118 zł.

Na drugim miejscu wśród najchętniej wykorzystywanych funkcji znajdują się przelewy na telefon Blik – stanowią 16,5 proc. wszystkich transakcji. W trzecim kwartale było ich 32 mln, czyli o 142 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość przekazanych w ten sposób pieniędzy sięgnęła blisko 4 mld zł (prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej). Średnia wartość przelewu na telefon Blik to 123 zł.

Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła rok do roku o 108 proc. do 25 mln. To 13 proc. wszystkich transakcji Blikiem w trzecim kwartale. Ich wartość osiągnęła poziom 1,3 mld zł. Średnia wartość płatności w POS to 123 zł.

11 mln transakcji w trzecim kwartale zrealizowano w bankomatach. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o 43 proc. Ich wartość osiągnęła 7 mld zł, a średnia pojedyncza transakcja to 631 zł. Udział operacji realizowanych w bankomatach w stosunku do ogólnej ich liczby stanowi obecnie 5,5 proc. wszystkich transakcji Blik.

Łączna wartość transakcji w trzecim kwartale wzrosła o 80 proc. w skali roku i sięgnęła 26,6 mld. W trzecim kwartale użytkownicy realizowali Blikiem średnio prawie 2,1 mln transakcji każdego dnia. W najlepszym dniu kwartału odnotowano 2,7 mln transakcji. Średnia kwota transakcji Blikiem to 133 zł.

Na koniec trzeciego kwartału Blik miał 8,6 mln aktywnych użytkowników. Za takiego firma uważa osobę, która realizuje przynajmniej jedną transakcję w miesiącu.

Od 9 listopada Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO BP i Santander Bank Polska udostępniły płatności zbliżeniowe Blik w sklepach stacjonarnych w Polsce i na świecie.

„Prace poszerzające zasięg banków trwają, obecne grono sześciu banków będzie większe” – powiedział Mazurkiewicz.

Możliwość skorzystania z Blika w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 95 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji płatniczych.

Właścicielem marki Blik jest spółka PSP – Polski Standard Płatności.

Udziałowcami PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska oraz Mastercard. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.