Jeśli ktoś uważnie śledził naszą debatę na temat inflacji, to nie raz i nie dwa usłyszał ostrzeżenie przed uruchomieniem spirali płacowo-cenowej. To właśnie obawa przed nią błyskawicznie kończyła rozmowę na temat tego, jak sobie radzić ze społecznymi skutkami inflacji. Zwolennicy opowieści o spirali mieli na wszystko zawsze tę samą odpowiedź: nie wolno podnosić płac (w tym minimalnej), bo to się natychmiast przełoży na poziom cen. Ludziom więc niczego te podwyżki nie dadzą, a tylko rozpędzą ceny. Na końcu będą się czaić – a jakże by inaczej – Wenezuela, Zimbabwe oraz Republika Weimarska. A do odbioru wypłaty taczka nie nada się tylko dlatego, że kolejne zera „pustego pieniądza” zostaną przelane na konto.

Nie będę ukrywał, że uważam tezę o spirali cenowo-płacowej za jeden z koronnych przykładów ekonomicznego płaskoziemstwa naszych czasów. Nie ma w literaturze ekonomicznej przekonujących dowodów na jej istnienie. A ci, co nią straszą, powtarzają argumenty pracodawców, którzy po prostu podwyżek płac nie lubią. I godzą się na nie albo bardzo niechętnie, albo wtedy, gdy – jak w przypadku płacy minimalnej – zmusza ich do tego prawo.

Wpływ podwyżek płac minimalnych na poziom inflacji był znikomy. Za jej dynamiką w latach 2020–2023 stały w sposób oczywisty zupełnie inne czynniki. Z szokami cen energii na czele


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.