W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 7,6 proc. rdr. „Po oczyszczeniu z wahań sezonowych tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu praktycznie nie zmieniło się – wzrosła ona o 10,2 proc. rdr (wobec 10,5 proc. rdr w czerwcu)” – zauważyli analitycy banku PKO BP.

„Dane z przemysłu za lipiec wspierają nasz scenariusz stóp procentowych NBP – spodziewamy się zakończenia tego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu (Rady Polityki Pieniężnej – PAP) podwyżką o co najwyżej 25-50 pb” – prognozują analitycy PKO BP.

Eksperci zauważyli, że w lipcu odnotowano „miesięczny wzrost produkcji (o 0,5 proc. mdm odsez.), który przerwał trwającą trzy miesiące serię mocnej korekty aktywności w przemyśle”. W ich ocenie „utrzymanie się tych tendencji daje nadzieję, że scenariusz miękkiego lądowania w Polsce jest ciągle możliwy, nawet mimo recesji w Niemczech”. Podkreślono, że wynik przemysłu w lipcu wpisał się tym samym w sygnały płynące wcześniej z badań koniunktury GUS, również sugerujące miękkie lądowanie w tej części gospodarki. Analitycy PKO BP zaznaczyli, że od kilku miesięcy obserwuje się dosyć wyraźną dysproporcję między wynikami producentów dóbr inwestycyjnych i konsumpcyjnych. „Ci pierwsi radzą sobie bardzo dobrze, odnotowując wysokie, dwucyfrowe wzrosty produkcji” – wskazali.

„Za prawie 2 pp lipcowej dynamiki odpowiada wzrost produkcji w motoryzacji (…), szarpanej ostatnio wielokrotnie przez zakłócenia w łańcuchach dostaw. Przemysł wsparły także dobre wyniki w produkcji wyrobów elektrycznych i elektronicznych” – wymienili eksperci. Wyjaśnili, że są to także branże zorientowane eksportowo, co oznacza, że eksport w lipcu prawdopodobnie utrzymał mocny impet wzrostowy, nawet mimo recesji w przemyśle Niemiec.

Analitycy zastrzegli, że z drugiej strony produkcja dóbr konsumpcyjnych jest „ciągle w tyle”. W ich ocenie wpisuje się to w obraz konsumenta w kraju i za granicą, który mocno odczuł szok energetyczny zmniejszający istotnie jego siłę nabywczą.

Eksperci banku odnieśli się także do danych dotyczących inflacji PPI, która w lipcu obniżyła się do 24,9 proc. rdr z 25,6 proc. rdr w czerwcu. „Inflacja +bazowa+ PPI (liczona przez nas dla przetwórstwa z wyłączeniem rafinacji ropy i produkcji koksu) minęła już punkt zwrotny sugerując, że presja inflacyjna zaczyna się obniżać” – przekazali. Dodali, że „ceny towarów konsumpcyjnych podążą niebawem także tą ścieżką (…), po tym jak inflacja CPI minie +wakacyjny płaskowyż+”. (PAP)

autorka: Ewa Nehring


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.