2022-07-11 09:45

publikacja
2022-07-11 09:45

Koniec z wyłudzaniem kredytów? Będzie można zastrzec swój PESEL
Koniec z wyłudzaniem kredytów? Będzie można zastrzec swój PESEL
fot. DarSzach / / Shutterstock

Rząd ma pomysł, jak zapobiegać wyłudzeniom kredytów. Powstanie specjalna baza, w której będzie można zastrzec swój PESEL – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”. Co ważne – za darmo.

Jak będzie działać baza PESEL?

Każdy obywatel na dedykowanej stronie rządowej będzie mógł zastrzec swoje dane tak, aby nie paść ofiarą wyłudzaczy. Zostanie to odnotowane na liście, do której dostęp mają mieć banki i telekomy – bo to tam najczęściej dochodzi do kradzieży tożsamości. Przed podpisaniem nowej umowy firmy będą miały obowiązek sprawdzić informacje zawarte w bazie.

„Jeśli okaże się, że numer PESEL jest zastrzeżony, to firma nie będzie mogła udzielić kredytu lub pożyczki ani zawrzeć umowy telekomunikacyjnej. Klient w razie potrzeby będzie musiał na chwilę zdjąć blokadę, żeby skorzystać z ich usług. Potem, w razie potrzeby, założy ją ponownie” – czytamy w DGP.

Rekordowa liczba wyłudzeń

Liczba wyłudzeń kredytów sięgnęła najwyższego poziomu od 13 lat. W III kw. 2021 roku zablokowano ponad 2,3 tys. takich prób na kwotę ponad 85 mln zł – podał Związek Banków Polskich. To średnio 25 wyłudzeń dziennie w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Niestety wielu Polaków nie wie też, co zrobić w przypadku wyłudzenia danych osobowych. 

Inflacja zjada twoje oszczędności. Sprawdź, jak je (o)chronić

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Nowa państwowa baza jest co prawda obecnie na etapie prac koncepcyjnych, ale prawnicy pozytywnie oceniają pomysł jej powstania. – To bardzo ważne rozwiązanie, na które wszyscy czekaliśmy – w końcu państwo zaczyna czuć się odpowiedzialne za ochronę nas wszystkich przed skutkami kradzieży tożsamości. Jej ofiary przestaną być same ze swoim problemem – wkracza państwo, nakładając obowiązek sprawdzania przez pewne sektory gospodarki, czy aby konkretne dane osobowe nie zostały skradzione – komentuje dr Paweł Litwiński, adwokat z kancelarii Barta Litwiński.

Tak okradają klientów banków. 5 popularnych metod

Fałszywe linki do płatności, aplikacje zainfekowane wirusami, SMS-y o kwarantannie czy w końcu wyłudzenia kodów Blik. Oszuści nie próżnują, by dobrać się do naszych oszczędności, a ich kreatywność wydaje się niewyczerpana. Oto najczęściej spotykane w ostatnich dniach metody wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych.

KaWa

Źródło:
Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.