2022-02-23 17:19

publikacja
2022-02-23 17:19

Kredyty konsumenckie w BPH. Sąd podtrzymał karę ponad 900 tys. zł
Kredyty konsumenckie w BPH. Sąd podtrzymał karę ponad 900 tys. zł
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Sąd podtrzymał karę ponad 900 tys. zł nałożoną w 2013 r. przez UOKiK na bank BPH za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów w odniesieniu do zabezpieczenia spłaty kredytu konsumenckiego – poinformował w środę UOKiK.

„Wygrana Prezesa #UOKiK z Bankiem BPH w Sądzie Apelacyjnym. Sąd podtrzymał karę ponad 900 tys. zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Chodzi o decyzję z 2013 r. dotyczącą umów o kredyt konsumencki” – napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Twiterze.

Jak wyjaśniono, bank BPH umieścił we wzorcach umowy o kredyt konsumencki postanowienie o udzieleniu nieodwołalnych pełnomocnictw do pobierania pieniędzy z rachunków konsumentów, zabezpieczając w ten sposób spłatę przeterminowanego zadłużenia.

„Sąd zgodził się, że Prezes #UOKiK słusznie zakwestionował niewyodrębnienie oświadczenia o udzieleniu tych pełnomocnictw ze wzorca umowy o kredyt. W efekcie konsumenci nie mieli możliwości wyrażenia wyraźnej i świadomej zgody na ich udzielenie” – wskazał Urząd.

Karę na bank BPH UOKiK nałożył w 2013 r. Jako informował wówczas Urząd, postępowanie wykazało, że bank nie wyodrębnił ze wzorców umownych, określających warunki kredytu konsumenckiego, oświadczeń o udzieleniu im pełnomocnictw do pobierania pieniędzy z rachunków konsumentów. Oświadczenia te były nieodwołalne i miały wygasać dopiero po całkowitej spłacie zobowiązań. W ten sposób BPH zabezpieczał spłaty przeterminowanego zadłużenia.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Dostałeś odmową decyzję o przyznaniu kredytu?
Bank zaproponował niższą kwotę finansowania?

Wygląda na to, że masz niewystarczającą zdolność kredytową.
Głowa do góry! Często można ją poprawić.

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Zdaniem Urzędu oświadczenie woli, które znajdowało się w wielostronicowym wzorcu umownym, można było łatwo przeoczyć. Dlatego praktyka banku narażała konsumentów na nieświadome wyrażenie zgody na pobieranie bez ich dyspozycji należących do nich pieniędzy. Zdaniem Urzędu, bank powinien umożliwić konsumentowi udzielenie wyraźnej i świadomej zgody na dysponowanie swoimi pieniędzmi wyodrębniając oświadczenie w tej sprawie z treści wzorca umowy.

Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK nałożył karę pieniężną w wysokości 912 861 zł na Bank BPH.

W 2016 r. podstawowa działalność banku BPH – bez portfela kredytów hipotecznych i Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych – została przejęta przez Alior Bank. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/

Źródło:PAP
Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.