Wbrew sezonowym tendencjom, które pokazują, że III kw. jest z reguły słabszy dla rynków akcji, lipiec zaczął się od rekordów. Trzy pierwsze sesje nowego miesiąca globalny indeks wyliczany przez firmę MSCI zakończył wzrostami i od początku roku jest już ponad 18 proc. na plusie. Poniedziałkowe notowania również wystartowały od wzrostów.

Apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa pozostaje niezaspokojony. W porównaniu z początkiem roku widać jednak, że stał się on bardziej wybiórczy. Na rynkach akcji skupia się wokół spółek notowanych w USA. Nim Amerykanie udali się na długi weekend, indeksy S&P 500, skupiający największe amerykańskie korporacje, oraz Nasdaq Comp, zdominowany przez spółki technologiczne, ustanowiły rekordy wszech czasów.

W centrum zainteresowania pozostają firmy, których przychody i zyski napędza rosnący popyt na usługi wykorzystujące sztuczną inteligencję. Grupa liderów hossy, od wielu miesięcy ciągnących amerykański rynek akcji w górę, zyskała miano „Wspaniałej siódemki” (Maginificent Seven). Jej liderem jest Nvidia, produkująca mikroprocesory wykorzystywane do budowania modeli sztucznej inteligencji, której akcje podrożały w tym roku o ponad 150 proc., a w ciągu dwóch lat poszły w górę o niemal 750 proc. Na początku czerwca, gdy cena akcji przekroczyła 1000 dol., spółka zdecydowała się na split i podzieliła wartość nominalną istniejących papierów przez 10, żeby nie ograniczać dostępu do nich inwestorom dysponującym mniej zasobnymi portfelami.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.