We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 r. wyniosło 6.857,96 zł, co oznacza wzrost o 13,9 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc.

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do danych GUS zwrócili uwagę, że wynagrodzenia nie nadążają za inflacją kolejny miesiąc z rzędu. Ich zdaniem słabnąca siła nabywcza utrzyma się przez większą część przyszłego roku.

Wysokość podwyżek – jak zaznaczyli – jest mocno zróżnicowana między branżami. „Płace rosną szybko w górnictwie (36 proc.) oraz transporcie (25 proc.). O podwyżkę najtrudniej w usługach, gdzie wynagrodzenia w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły o 6,1 proc.” – wymienili analitycy.

Powołując się na badania PIE i Banku Gospodarstwa Krajowego wskazali, że duża część przedsiębiorców planuje zwiększać wynagrodzenie – związane to jest jednak ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia wraz z początkiem nowego roku.

„Wynagrodzenie wciąż jednak rosną wolniej niż inflacja (17,4 proc.); oznacza to, że utrzymuję się realny spadek siły nabywczej wynagrodzeń. Sytuacja ta utrzyma się przez większość przyszłego roku, spodziewamy się, że dopiero w ostatnim kwartale wynagrodzenia zaczną rosnąć w tempie zbliżonym do inflacji” – wskazali eksperci z PIE.

Zwrócili jednocześnie uwagę, że spadek realnych wynagrodzeń obserwowany jest praktycznie w całej Europie.

W opinii analityków rynek pracy pozostaje stabilny, a spowolnienie gospodarcze nie powinno prowadzić do gwałtownego wzrostu bezrobocia. W listopadzie – jak zaznaczyli w komentarzu – liczba miejsc pracy wzrosła o 6,6 tys. etatów. „W skali roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw jest wyższe o 2,3 proc. W kolejnych miesiącach prawdopodobne są zwolnienia, zaś na wzrost liczby bezrobotnych szczególnie narażone jest budownictwo oraz przemysł” – poinformowali.

Dodali, że względem obecnie historycznie niskiego bezrobocia wzrost w 2023 r. nie powinny przegradzać 0,5-1,0 pkt. proc.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, który sporządza analizy i ekspertyzy, zajmuje się też popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju i za granicą. (PAP)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.