2021-12-20 13:45

publikacja
2021-12-20 13:45

Pierwsza biometryczna karta płatnicza w Polsce już dostępna
Pierwsza biometryczna karta płatnicza w Polsce już dostępna
fot. Bank Pocztowy / / Bank Pocztowy

Klienci instytucjonalni Banku Pocztowego mają dostęp do pierwszej w Polsce karty biometrycznej; w styczniu 2022 r. zostanie ona skierowana do małych i średnich firm – podał bank. Karta umożliwia autoryzację transakcji poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca.

„Od 20 grudnia br. w ofercie Banku Pocztowego dla klientów instytucjonalnych dostępna jest pierwsza w Polsce karta biometryczna. Przy jej użyciu autoryzacja transakcji niezależnie od kwoty następuje poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty” – poinformował Bank Pocztowy w poniedziałkowej informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej.

Jak podał bank, projekt, którego celem było wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego środka płatniczego, trwał pięć miesięcy i obejmował współpracę Banku Pocztowego, Fiserv Polska, Mastercard oraz Thales. Dodano, że pierwsze wnioski o karty biometryczne złożyły już firmy Fines, Helikon oraz EasySend” – przekazano.

Powołując się na najnowsze badania, bank wskazał, że płatności kartą stanowią w Polsce 62 proc. wszystkich transakcji. Jak zaznaczył, nowa karta płatnicza wykorzystująca uwierzytelnianie biometryczne umożliwia „nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych”.

„W opracowywaniu nowych rozwiązań firma Thales, jako doświadczony dostawca technologii biometrycznych, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom. Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią – w przypadku kradzieży czy zgubienia karty staje się ona bezużyteczna. Jednocześnie bezstykowa transakcja jest wygodna, pozwala zachować konieczny w pandemicznej rzeczywistości dystans społeczny, a brak konieczności wpisywania kodu PIN ogranicza kontakt użytkownika z potencjalnymi wirusami” – tłumaczy bank.

Podkreślono, że zapisany wzorzec biometryczny palca użytkownika pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS czy bankomatu, co gwarantuje posiadaczowi pełną prywatność.

Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Bank wskazał, że oferowana klientom Banku Pocztowego karta biometryczna Mastercard ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach – jest to pierwsza karta posiadająca homologację przez laboratoria niezależne oraz akredytowane przy Mastercard.

„Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne: dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona” – wyjaśnia bank.

Bank Pocztowy jest bankiem detalicznym. Głównym akcjonariuszem banku jest Pocztą Polską, która posiada 75 proc. minus 10 akcji banku, drugim akcjonariuszem jest PKO BP – posiada 25 proc. plus 10 akcji banku.

Firma Thales, mająca siedzibę w Paryżu, jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii, który inwestuje m.in. w innowacje cyfrowe, big data, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i komputery kwantowe.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.