2021-09-30 09:50

publikacja
2021-09-30 09:50

"Płatność tylko kartą" zakazana. Prezydent podpisał ustawę
"Płatność tylko kartą" zakazana. Prezydent podpisał ustawę
/ Mastercard

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych, która uniemożliwia sprzedawcom odmowę przyjmowania płatności gotówkowych – poinformowała kancelaria prezydenta w czwartkowym komunikacie.

„W dniu 28 września 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski” – napisano w opublikowanym w czwartek komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego.

NBP uzasadniał konieczność wprowadzenia zmian dbałością o ochronę interesów konsumentów. W badaniach prowadzonych w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) podczas trwania pierwszej fali epidemii pojawiły się sygnały, że płatnicy w sklepach spotykali się z odmową przyjmowania banknotów.

„Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno, w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP” – powiedział prof. Adam Glapiński, podczas prezentacji wyników badań zwyczajów płatniczych Polaków w maju 2021 r.

Z badania prowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynikało, że około 49 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażonych w terminal płatniczy. Osoby te, mimo możliwości zapłaty kartą (posiadanie karty i obecność terminala), wybrały transakcje gotówkowe z uwagi na osobiste preferencje.

Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

Jak poinformowała kancelaria prezydenta, nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia. (PAP)

autor: Marek Siudaj / Michał Kisiel

ms/ pad/

Źródło:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.