2022-06-27 05:42

publikacja
2022-06-27 05:42

Płatności kartą we Włoszech obowiązkowe. Kara za odmowę
Płatności kartą we Włoszech obowiązkowe. Kara za odmowę
fot. Boris-B / / Shutterstock

We Włoszech kończy się pobłażliwość dla tych właścicieli sklepów, punktów usługowych i lokali gastronomicznych, którzy odmawiają przyjmowania płatności kartą. Od czwartku będzie to obowiązkowe. Za odmowę grozi kara finansowa.

Do tej pory często można spotkać się z odmową przyjęcia płatności kartą. Takie sytuacje mają miejsce w niektórych sklepach, restauracjach, pensjonatach. Od ostatniego dnia czerwca taka odmowa będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną. Wynosić ona będzie 30 euro plus 4 procent transakcji, będącej przedmiotem sporu.

Włoskie media podkreślają, że zapowiada się duża zmiana we Włoszech, gdzie nadal w wielu branżach najbardziej pożądana jest gotówka.

Organizacja obrony praw konsumentów Codacons przypomina, że w tej sprawie toczyła się długo „historyczna batalia”.

Przestrzega jednak przed „sztuczkami”, które mogą stosować handlowcy i usługodawcy, uchylając się przed przyjmowaniem płatności przez terminal POS.

Jak się zauważa, wydane rozporządzenie wyklucza konieczność przyjęcia płatności kartą w przypadku „technicznej niemożliwości”.

Wystarczy – wyjaśnia Codacons – że właściciel sklepu powie, że jego terminal jest zepsuty bądź nie ma połączenia i wtedy nie podlega już karze. Ponadto przyjmujący płatność może bez żadnych konsekwencji ograniczyć używanie terminala do jednego tylko rodzaju karty, na przykład bankomatowej.

„Istnieje ryzyko, że przepisy mogą okazać się trudne do egzekwowania”- stwierdził prezes organizacji Carlo Rienzi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mma/

Źródło:PAP
Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.