2021-03-23 09:50

publikacja
2021-03-23 09:50

fot. Marcin Smoliński / Shutterstock

Tylko o 2,2 mld zł zwiększyła się w lutym ilość gotówki w obiegu. To najmniejszy wzrost od sierpnia. Dalej dynamicznie rosły za to kwoty zgromadzone na kontach, a malała popularność lokat.

W obliczu pandemii koronawirusa Polacy ruszyli po gotówkę. W marcu i kwietniu ubiegłego roku wypłacaliśmy z banków ponad 20 mld zł miesięcznie – wynika z danych NBP. Podczas wakacji popyt wyraźnie opadł, ale II fala ponownie go podbiła. W zimie zainteresowanie gotówką znów spadło – w lutym jej ilość w obiegu wzrosła o 2,2 mld zł, najmniej od sierpnia. Możliwe jednak, że w marcu, wraz z III falą pandemii, Polacy znów ruszyli do bankomatów, choć zapewne nie aż tak masowo jak przed rokiem.

/ Bankier.pl na podstawie danych NBP

Na koniec lutego w obiegu było ponad 311 mld zł – o blisko 38 proc. więcej niż rok wcześniej. Za miesiąc wynik będzie już wyraźnie niższy, bo to właśnie w marcu ubiegłego roku ilość gotówki wzrosła najmocniej – wyższa będzie zatem baza, punkt odniesienia dla porównania rok do roku.

W poprzednim miesiącu nie uległ zmianie trend widoczny na depozytach. Polacy coraz więcej środków trzymali na kontach, a coraz mniej – na lokatach. Gospodarstwa domowe zgromadziły blisko 990 mld zł, o ponad 10 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej, niemal 100 mld zł więcej niż rok wcześniej i najwięcej w okresie po denominacji złotego. Na depozytach bieżących przybyło blisko 19 mld zł, a z terminowych odpłynęło ponad 8 mld zł. Na lokatach (do 2 lat, czyli niemal wszystkich) znajdowało się zaledwie 175 mld zł – najmniej od ponad 12 lat.

/ Bankier.pl na podstawie danych NBP

Nieco wolniej – o ponad 4 mld zł – wzrosły depozyty przedsiębiorstw. Podobnie jak w przypadku gospodarstw domowych wzrosła ilość środków przechowywanych na kontach, a spadła na lokatach. Firmy trzymały na depozytach do 2 lat łącznie 374 mld zł.

MKa

Źródło:
Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.