2023-02-02 15:59

publikacja
2023-02-02 15:59

W 2022 r. ponad połowa Polaków (56 proc.) korzystała z bankowości on-line. To jednak o 4 proc. mniej niż wynosi średnia dla UE – zwracają uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Największymi we Wspólnocie zwolennikami tego typu rozwiązań są Finowie, Duńczycy i Holendrzy.

Ponad połowa Polaków korzysta z bankowości on-line
Ponad połowa Polaków korzysta z bankowości on-line
fot. Shutterstock.com/Red ivory / / Shutterstock.com/Red ivory

Jak zauważyli eksperci PIE, odsetek osób korzystających z bankowości on-line rośnie z roku na rok. „W Polsce w ostatnich 15 latach zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost” – wskazali analitycy w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”, przypominając, że w 2007 r. użytkownikami e-banków było 13 proc. osób. Również w pandemii i później korzystanie z bankowości on-line wzrosło, „ale nie była to skokowa zmiana”.

W ubiegłym roku liczba osób korzystających w Polsce z bankowości on-line sięgnęła 56 proc. Odsetek ten był o 4 proc. niższy niż średnio w Unii Europejskiej (60 proc.) – wyjaśniono

PIE

W pierwszej trójce państw UE, których mieszkańcy najchętniej korzystają z tego typu rozwiązań, znalazły się: Finlandia (95 proc.), Dania (94 proc.) i Holandia (91 proc.). Mniej osób niż w Polsce korzysta natomiast z bankowości on-line w: Grecji, Niemczech, Włoszech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii.

Reklama

Analitycy wyliczyli, że w grupie wiekowej 55-64 lata odsetek użytkowników bankowości internetowej w Polsce wynosi 42 proc., a w grupie 65-74 lata – 22 proc. „W innych krajach UE korzystanie z bankowości on-line jest również najrzadsze wśród najstarszych osób, ale różnice między starszymi a młodszymi nie są tak duże” – stwierdzili. Największy odsetek korzystających z bankowości on-line jest wśród osób w wieku 25-34 lata. W Polsce wynosi on 76 proc. i jest wyższy niż średnia w UE (73 proc.). (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP

Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.