Pod koniec roku zostanie zaprezentowana nowa strategia Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, która ma wyjaśnić m.in. sytuację Pekao i Alioru – dwóch banków należących do największego krajowego ubezpieczyciela. Taką deklarację złożył przy okazji prezentacji wyników finansowych PZU nowy szef państwowej firmy Artur Olech.

Dzisiejsza sytuacja jest dość nietypowa, że mamy kontrolę nad dwoma bankami. To wymaga analizy, ale za wcześnie, by o tym mówić – stwierdził menedżer. Największym akcjonariuszem Alior Banku PZU stało się w 2015 r., jeszcze przed wyborami, w których wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wejście kapitałowe do Pekao nastąpiło już za rządów PiS pod hasłem „repolonizacji” sektora bankowego. Potem zastanawiano się nad połączeniem obu banków, jednak finalnie do tego nie doszło.

Dla Olecha banki to nie tylko udział w ich akcjonariacie. – Będziemy analizować również kwestie modelu współpracy z bankami. Elementy kapitałowe mogą pomóc, ale to nie jest warunek konieczny. Można wyjść poza ekosystem tych banków – prezes sugerował możliwość zacieśnienia współpracy z instytucjami spoza grupy PZU. Niedawno rozpoczęto np. sprzedaż polis w VeloBanku.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.