2023-11-15 06:00

publikacja
2023-11-15 06:00

Niższe opłaty za prowadzenia konta osobistego i kartę płatniczą to za mało dla dwudziestokilkulatków. Młodzi oczekują, że w ofertach banków znajdą bezpłatny dostęp do dodatkowych, nowoczesnych funkcjonalności, w tym m.in. darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie czy Blika zbliżeniowego. Sprawdź ranking ROR-ów dla osób w wieku od 18. roku życia do ukończenia 24-27 lat.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.
fot. Alliance Images / / Shutterstock

Po ponad roku powracamy do analizy oferty kont osobistych dla młodych osób. Przy tworzeniu zestawienia pod uwagę braliśmy aż dziesięć parametrów. Tym samym uwzględniliśmy szerokie oczekiwania dwudziestokilkulatków, którzy, poza zwolnieniem z podstawowych opłat, oczekują dostępu (darmowego) do dodatkowych usług. Wśród nich jest m.in. przelew na telefon Blik, który umożliwia szybkie transfery gotówki. Dlatego przeanalizowaliśmy trzy czynniki związane z usługami Blik.

Konta dla młodych – jak powstał ranking?

Podczas wyboru parametrów w oparciu, o które opracowano ranking kont osobistych dla młodych, skupiliśmy się na podstawowych opłatach za korzystanie z rachunku oraz dodatkowe funkcjonalności. Uwzględniliśmy również bonusy. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie następujących czynników:

  • opłata za prowadzenie konta – punkt zostaje przyznany, jeśli konto jest bezpłatne lub istnieje możliwość zniesienia opłaty po spełnieniu dodatkowych warunków,
  • opłata za korzystanie z karty debetowej – punkt przyznawany jest w taki sam sposób, jak w przypadku opłaty za konto,
  • opłata za wypłatę środków kartą z bankomatów na całym świecie – premiowane są rachunki, które nie pobierają za tę czynność żadnych opłat,
  • opłata za wypłatę Blik z bankomatu krajowego – punkt zostaje dopisany, o ile usługa jest darmowa,
  • opłata za przelew na numer telefonu Blik – punkt przysługuje, jeśli bank oferuje wspomnianą usługę i nie nalicza za nią opłat,
  • dostępność Blika zbliżeniowego – punkt, jeśli bank należy do instytucji, które udostępniły wspomniane rozwiązanie,
  • promocyjna stawka na koncie oszczędnościowym – jeśli użytkownik konta może skorzystać z promocji zarezerwowanej dla nowych klientów lub na nowe środki, to do rachunku dopisywany jest kolejny punkt,
  • dostępność usługi typu saver – punkt za udostępnienie usługi, która pomaga w regularnym odkładaniu oszczędności przy dokonywaniu codziennych transakcji jak np. zlecanie przelewu czy realizowanie płatności kartą,
  • dodatkowa premia – punkt jest naliczany, jeśli bank oferuje bonus za założenie konta np. w formie gotówki lub vouchera.
  • maksymalny wiek klienta, który uprawnia go do korzystania z preferencyjnych warunków cenowych konta. Liczba punktów za ten parametr to iloczyn wieku i stałej w wysokości 0,10.

Reklama

Im większa liczba punktów, tym lepsza pozycja danego rachunku w rankingu. Analiza obejmuje rachunki promowane jako konta dla młodych lub studentów, a także flagowe propozycje banków z przygotowanym osobnym cennikiem dla klienta o podanym profilu.

Najlepsze oferty dla młodych

Najlepsze konta osobiste dla młodych – listopad 2023 r.

Lp.

Bank
Konto

Suma

Opłata

Blik

Oszczędzanie i bonusy

Wiek maks.

A) Czy konto może być darmowe?

D) Darmowe wypłaty Blik z bankomatu krajowego

G) Podwyższona stawka na koncie oszczędnościowym

B) Czy karta może być darmowa?

E) Darmowe przelewy Blik na numer telefonu

H) Dostępna usługa typu saver (autooszczędzanie)

C) Darmowe wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów na świecie

F) Dostępny Blik zbliżeniowy

I) Dodatkowa premia

A

B

C

D

E

F

G

H

I

1.

PKO Bank Polski

11,6

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

26 lat

PKO Konto dla Młodych

2.

mBank

11,4

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

24 lata

eKonto możliwości

3.

Alior Bank

10,6

TAK

TAK

TAK*

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

26 lat

Konto Jakże Osobiste

Santander Bank Polska

10,6

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

26 lat

Konto Jakie Chcę

4.

ING Bank Śląski

9,6

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

TAK

TAK

TAK

TAK

26 lat

Konto z Lwem Mobi

5.

Credit Agricole

8,7

TAK

TAK

NIE

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

TAK**

27 lat

Konto dla Ciebie MOVE!

6.

Bank Pekao

8,6

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

NIE

TAK

NIE

TAK

26 lat

Konto Przekorzystne

Bank Millennium

8,6

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

TAK

TAK

NIE

TAK

26 lat

Konto 360° Student

VeloBank

8,6

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

NIE

TAK

TAK

TAK

26 lat

VeloKonto

7.

BNP Paribas Bank Polska

6,6

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

TAK

26 lat

Konto Otwarte na Ciebie

8.

Bank Pocztowy

5,5

TAK

TAK

NIE

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

25 lat

Konto w Porządku Start

9.

Bank BPS

4,6

TAK

NIE

NIE

NIE

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

26 lat

iKonto

10.

Toyota Bank

3,4

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

NIE

24 lata

Konto Click

*

Brak opłat dostępny w ramach dwóch darmowych korzyści do konta

**

Za przeniesienie rachunku z innego banku

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie tabel opłat i prowizji oraz stron internetowych banków, stan na 10 listopada 2023 r.

Pierwsze miejsce w rankingu zajął PKO Bank Polski z rachunkiem PKO Konto dla Młodych. Konto zebrało dziewięć na dziewięć punktów w trzech kategoriach: opłat, dostępności Blika oraz bonusów. Młode osoby do ukończenia 26. roku życia nie płacą za korzystanie z konta osobistego oraz wypłaty z bankomatów na całym świecie. Dwudziestokilkulatkowie mogą również otrzymać zwolnienie z miesięcznego kosztu używania karty debetowej. PKO Bank Polski nie pobiera także opłaty za wypłaty Blik z bankomatu krajowego i przelewy Blik na numer telefonu. Młodzi dorośli w ofercie znajdą również dostęp do Blika zbliżeniowego. Wśród bonusów bank posiada podwyższoną stawkę na koncie oszczędnościowym oraz dostęp do usługi typu saver (autooszczędzanie). Dodatkowo młodzi klienci, którzy założą konto PKO Konto dla Młodych z kartą płatniczą, mogą liczyć na bonus w kwocie 200 zł. Warunkiem otrzymania nagrody jest zarejestrowanie się w promocji, wyrażenie zgód marketingowych oraz wykonanie co najmniej pięciu płatności kartą lub Blikiem w każdym z 3 kolejnych miesięcy po tym, w którym zostało otwarte konto. Voucher przeznaczony jest do wykorzystania na Allegro.

Na pozycji wicelidera uplasowało się eKonto możliwości należące do oferty mBanku. Podobnie jak PKO BP również w tym banku dwudziestokilkulatkowie mogą liczyć na brak opłaty za prowadzenie rachunku, używanie karty debetowej, przelewy Blik na telefon, wypłaty Blik z bankomatu krajowego oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie kartą. mBank udostępnia nowoczesne płatności za zakupy – w tym Blika zbliżeniowego. W ofercie klienci znajdą również usługę autooszczędzania typu saver. Natomiast wśród bonusów dostępne są podwyższona stawka na koncie oszczędnościowym oraz premia. Konto dla młodych w mBanku jest dostępne do ukończenia przez klientów 24. roku życia, co jest powodem niższej pozycji rachunku w rankingu.

Stawkę na podium zamykają dwa rachunki: Konto Jakże Osobiste dostępne w Alior Banku oraz Konto Jakie Chcę oferowane przez Santander Bank Polska. Oba konta umożliwiają darmowe korzystanie z konta osobistego, karty debetowej, wypłaty z bankomatów na całym świecie, przelewów Blik na telefon oraz wypłaty Blik z bankomatu krajowego. Zarówno w Aliorze, jak i Santanderze klienci mają dostęp do Blika zbliżeniowego. Różnica pomiędzy rachunkami polega na braku dostępu do usług saver dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego. Z kolei osoby będące właścicielami Konta Jakie Chcę nie skorzystają z podwyższonej stawki na koncie oszczędnościowym.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Źródło:Materiał we współpracy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.