Jak stwierdził w czwartek wiceszef resortu finansów podczas debaty nad poselskim projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ostatnim okresie w ramach polityki spójności następuje „transfer środków dla samorządów w największym stopniu do Polski lokalnej, do Polski powiatowej”.

Przypomniał, że w ostatnich dwóch latach rząd przekazał „ponad 25 mld zł ekstra dla samorządów”. „W tym roku będzie to 13,2 mld zł przy założeniu, że jest zawsze dolny limit, w przypadku gminy – 1,5 mln zł w br., a w przypadku powiatu 3,4 mln zł, nawet jeśli dochody własnej bazy podatkowej są dochodami niższymi” – zaznaczył.

Według Sobonia „dzisiejsza polityka spójności to jest polityka nie tylko wyrównywania szans pomiędzy dużymi miastami czy Polską zachodnią i Polską Wschodnią, ale także w ramach regionów, gdzie mamy rozwarstwienie pomiędzy powiatami i pomiędzy gminami”.

Wiceminister zwrócił uwagę, że „pomimo trudnej sytuacji dla wszystkich budżetów – i samorządowych, i budżetu państwa – mamy turbulencje zewnętrzne, mamy wysoką inflację – samorządy weszły ze stanem środków na kontach i lokatach blisko 40 mld zł”.

Dodał, że samorządy pomniejszyły dług swojego sektora i inwestują dzisiaj o 1/4 więcej niż na początku kadencji obecnego rządu. „O 25 proc. więcej, to jest 65 mld zł za 2022 r., a w tym roku dzięki wsparciu dla inwestycji samorządowych ze strony rządu będzie to rekord – w tym roku samorządy zainwestują 115 mld zł” – wskazał. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mick/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.