2024-05-19 12:00

publikacja
2024-05-19 12:00

Ubankowienie Polaków systematycznie rośnie. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje swoje świadczenia bezpośrednio na rachunek bankowy – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Podkreślił, że przelew emerytury na konto jest bezpieczniejszy niż pobieranie świadczeń w gotówce.

Rośnie ubankowienie Polaków. Zdecydowana większość seniorów otrzymuje emerytury na konto
Rośnie ubankowienie Polaków. Zdecydowana większość seniorów otrzymuje emerytury na konto
fot. DC Studio / / Shutterstock

„W I kwartale 2024 r. wypłacono 87,5 tys. świadczeń długoterminowych, wśród których 85,1 proc. przekazano na rachunek bankowy” – przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podkreślił, że stopień ubankowienia emerytur wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniósł 85,5 proc. Odbiorcy emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych deklarowali pobieranie świadczenia za pośrednictwem banków w 93,8 proc. i 98,9 proc.

Z danych ZUS wynika, że niższa skłonność do korzystania z rachunków bankowych dotyczy świadczeniobiorców pobierających renty inwalidzkie i rodzinne. W pierwszych trzech miesiącach roku renty płacone w ten sposób stanowiły odpowiednio 84 proc. i 79,9 proc.

„Można zauważyć, że od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe systematycznie rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Coraz częściej przelewy robimy przez internet, a za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę” – zauważył Żebrowski.

Dodał, że bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. „Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz” – zaznaczył rzecznik ZUS.

Wskazał, że wypłata świadczeń na rachunek bankowy ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. „Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa” – dodał Żebrowski.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.