2022-12-23 12:33

publikacja
2022-12-23 12:33

W styczniu oferta obligacji oszczędnościowych pozostaje bez zmian; oproc. obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wyniesie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc., pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio 7 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek – przekazało MF.

Rząd nie da Polakom zarobić. Styczniowa oferta obligacji oszczędnościowych bez zmian
Rząd nie da Polakom zarobić. Styczniowa oferta obligacji oszczędnościowych bez zmian
fot. Lukasz Wrobel / / Shutterstock

Resort finansów poinformował w piątek o styczniowej ofercie emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Z początkiem nowego roku oferta pozostaje bez zmian.

W styczniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Ministerstwo dodało, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w styczniu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich.

Przypomniano, że oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

„W naszej ofercie mamy obligacje o zróżnicowanej konstrukcji, które dają klientom możliwości dopasowania do ich własnych potrzeb i oczekiwań. Termin zapadalności naszych obligacji kształtuje się od 3 miesięcy do 10 lat, przy oprocentowaniu stałym oraz zmiennym, opartym o stopę referencyjną NBP lub indeksowanym do inflacji. Beneficjentom programu +Rodzina 500++ oferujemy dodatkowo instrumenty 6- i 12-letnie z oprocentowaniem indeksowanym do inflacji” – wskazał cytowany w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Przedstawiciel MF dodał, że nowy rok to również możliwość skorzystania z nowego limitu zakupu obligacji w ramach Konta IKE-Obligacje. W 2023 roku limit wynosi 20 805 zł i umożliwia zakup 208 obligacji.

„Dla klientów, którzy preferują osobistą wizytę w placówce banku, od stycznia 2023 roku rozszerzamy naszą sieć o kolejne punkty sprzedaży obligacji – placówki banku PEKAO S.A.” – przypomniał Skuza.

Obligacje można kupić przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay. Szczegółowe informacje o Koncie IKE-Obligacje dostępne są w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl. (PAP)

mick/ je/

Źródło:PAP

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.