Sarnowski udzielał w czwartek w Sejmie odpowiedzi na poselskie pytanie „w sprawie błędów Polskiego Ładu skutkujących obniżeniem dochodów Polaków, m.in. rodziców samotnie wychowujących dzieci, przedsiębiorców, nauczycieli oraz beneficjentów 1 proc.”

„Odnosząc się do kwestii związanych ze zmianą preferencji dla osób samotnie wychowujących dzieci, chciałem podkreślić, że nie była to prosta likwidacja wspólnego rozliczenia się rodzica z dzieckiem samotnie przez niego wychowywanym, ale zastąpienie tej opcji nową ulgą, czyli odliczeniem od podatku w wysokości 1500 zł. Jest to kwota wyższa od średniej korzyści wynoszącej za zeszły rok 1154 zł, którą samotni rodzice uzyskiwali średnio przed rokiem 2022″ – powiedział Sarnowski.

Jak dodał, preferencja ta będzie obowiązywała zamiast istniejącego dotychczas wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Jego zdaniem oznacza to, że większość osób, które dotychczas korzystały z tego rozwiązania wciąż będzie z niego korzystać i to w znacznie większym stopniu, niż dotychczas.

„W 2021 r. organizacje pożytku publicznego otrzymały tytułem 1 proc. należnego podatku środki w wysokości 972 mln zł. Jeśli chodzi o ten rok, 2022 r., to organizacje pożytku publicznego otrzymają środki według starych zasad na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.” – poinformował wiceminister.

Jak tłumaczył, przyjmując za podstawę zakładaną realizację dochodów z PIT-u z ustawy budżetowej na 2022 r., w 2023 r. organizacje pożytku publicznego powinny otrzymać z rozliczenia za 2022 r. środki przekraczające 1 mld zł. „W perspektywie tego roku, oraz w większości roku przyszłego o jakimkolwiek zmniejszeniu wysokości środków płynących z 1 proc. do organizacji pożytku publicznego mowy być nie może. To się po prostu nie wydarzy” – zapewnił Sarnowski.

Przekazał, że prace nad zmianami, które miałyby uzupełnić system wspierania organizacji pożytku publicznego będą trwały w tym roku. „To nie są zmiany, które powinno zaproponować samodzielnie Ministerstwo Finansów. To powinny być rozwiązania wypracowane wspólnie z organizacjami trzeciego sektora i beneficjentami 1 proc. Nie ma bezpośredniego zagrożenia zmniejszenia finansowania w ciągu najbliższego roku działalności organizacji pożytku publicznego. Natomiast to również jest czas na to, aby oszacować realny wpływ tych zmian na wysokość i na strukturę ich finansowania” – tłumaczył wiceminister.

Na początku 2022 roku w życie weszła podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadził ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz do 120 tys. zł progu dochodowego, po przekroczeniu którego płaci się 32 proc. stawkę podatku. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta wynosi 9 proc. i nie obniża podatku. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.