„Rozpoczynamy prace nad budżetem na przyszły rok” – powiedział Soboń w programie „Sedno Sprawy” w Radiu Plus. Dopytywany, na jakich parametrach będzie się on opierał, odparł: „jeszcze za wcześnie”.

Jeśli chodzi o budżet, to za wcześnie. Jeśli chodzi o nasz program konwergencji, czyli nasze wieloletnie ramy finansowe, to już je pokazaliśmy miesiąc temu. I można zobaczyć i poziom inflacji, i wzrost gospodarczy, i poziom deficytu, który zakładamy w roku bieżącym i w kolejnych latach” – powiedział.

Pytany, czy w tym roku będzie nowelizacja budżetu, odparł: „Planujemy”. Dopytywany, czy nowelizacja ta jest kwestią tygodni, odparł: „Najbliższych miesięcy„.

Rada Ministrów pod koniec kwietnia br. przyjęła Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025, którego elementem jest Aktualizacja Programu Konwergencji. Scenariusz makroekonomiczny, zapisany w APK zakłada wzrost realnego PKB w Polsce w 2022 r. na poziomie 3,8 proc. Resort przewiduje w dokumencie, że w tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 9,1 proc., a za rok 7,8 proc.

W ustawie budżetowej na 2022 r. zapisano, że wydatki budżetu w całym roku mają wynieść 521,8 mld zł, dochody 491,9 mld zł, a deficyt budżetu państwa nie powinien przekroczyć 29,9 mld zł. Po kwietniu budżet miał nadwyżkę w wysokości 9,2 mld zł. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.