Wysokość emerytury w Polsce zależy od kilku kluczowych czynników. Aby otrzymać świadczenie w minimalnej wysokości, należy osiągnąć odpowiedni wiek – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istotnym elementem wpływającym na wysokość emerytury jest również coroczna waloryzacja emerytur. Jeszcze większe korzyści mogą osiągnąć osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się kontynuować pracę.
Jak zwiększyć emeryturę? Tak możesz podwoić świadczenie
Najlepszym sposobem na uzyskanie wyższej emerytury jest przedłużenie okresu aktywności zawodowej. Wydłużenie okresu pracy, nawet o krótki czas, może być bardzo korzystne. Praca przez zaledwie jeden rok po osiągnięciu wieku emerytalnego może zwiększyć świadczenie o 10–15 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 20 proc.
Mechanizm ten opiera się na zasadzie procentu składanego. Jak to dokładnie działa? W systemie emerytalnym wysokość świadczeniazależy od zgromadzonego kapitału emerytalnego, który tworzy się przez cały okres opłacania składek. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek trafia na nasze konto w ZUS, a co za tym idzie – większy jest nasz kapitał emerytalny.
– Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone – mówiła była prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Od czego zależy wysokość emerytury? Trzy najważniejsze zasady
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość emerytury jest suma składek, które zostały wpłacone na konto emerytalne w ZUS przez cały okres aktywności zawodowej. Im wyższe składki i dłuższy okres ich opłacania, tym większy zgromadzony kapitał.
Wysokość emerytury zależy także od liczby lat przepracowanych (okres składkowy), podczas których pracownik odprowadzał składki do ZUS. Aby otrzymać minimalną emeryturę, trzeba przepracować co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Trzecim czynnikiem, który wpływa na wysokość emerytury, jest średnia dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. ZUS oblicza wysokość świadczenia osób kończących aktywność zawodową właśnie na podstawie danych GUS.Prognoza dalszego trwania życia w formie tablic jest aktualizowana co roku.
Najwyższa emerytura w Polsce. Pracował na nią 62 lata
Najwyższa emerytura wypłacana jest na Śląsku. Mężczyzna otrzymuje 48 673,53 zł emerytury co miesiąc. Na tak wysokie świadczenie pracował aż 62 lata. W trakcie życia zawodowego ani razu nie brał zwolnienia lekarskiego. Na emeryturę przeszedł 21 lat po osiągnięciu wieku emerytalnego.
0 komentarzy