2022-03-15 11:20

publikacja
2022-03-15 11:20

Uwaga na fałszywe e-maile od Banku Pekao. KNF ostrzega
Uwaga na fałszywe e-maile od Banku Pekao. KNF ostrzega
fot. Piotr Swat / / Shutterstock

Przed fałszywymi mailami udającymi wiadomości od Banku Pekao ostrzegł we wtorek zespół cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF.

„Ostrzegamy przed pojawiającymi się w ostatnim czasie fałszywymi wiadomościami e-mail podszywającymi się pod @BankPekaoSA i zawierającymi złośliwe oprogramowanie #AgentTesla. Zachowajcie czujność – to próba oszustwa!” – napisano na Twitterze CSIRT KNF, czyli zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Do 15 marca na terenie Polski obowiązuje trzeci stopień alarmowy w cyberprzestrzeni RP: CRP-CHARLIE. Choć alarm dotyczy głównie administracji publicznej, to instytucje zajmujące się cyberbezpieczeństwem zalecają podniesienie swojej czujności na różnego rodzaju kampanie phishingowe. Podejrzane wiadomości należy zgłaszać na stronie https://incydent.cert.pl.

Generalnie eksperci od cyberbezpieczeństwa zalecają, by nigdy nie otwierać podejrzanych załączników ani nie klikać podejrzanych linków w wiadomościach SMS lub e-mailach, gdyż mogą one zawierać złośliwy program, który posłuży później przestępcom do wyrządzenia szkody użytkownikowi (na przykład okradzenia konta bankowego). Taką wiadomość można zgłosić do CERT jako incydent zagrożenia bezpieczeństwa. W tym celu należy zapisać wiadomość w całości, wraz z załącznikiem i nagłówkami w osobnym w pliku i przysłać do CERT Polska do analizy za pomocą formularza do zgłaszania incydentów.

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez Komisję Nadzoru Finansowego w celu prowadzenia koordynacji działań i wsparcia obsługi incydentów bezpieczeństwa w podmiotach rynku finansowego uznanych za Operatorów Usług Kluczowych w rozumieniu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Dostałeś odmową decyzję o przyznaniu kredytu?
Bank zaproponował niższą kwotę finansowania?

Wygląda na to, że masz niewystarczającą zdolność kredytową.
Głowa do góry! Często można ją poprawić.

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Kliknij, aby przejść do formularza zgłoszeniowego (Bankier.pl)

amac/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.