2022-01-05 06:32

publikacja
2022-01-05 06:32

W czwartek po Święcie Trzech Króli nie zrobimy przelewu
W czwartek po Święcie Trzech Króli nie zrobimy przelewu
fot. Christin Hume / / Unsplash

Przypadające w czwartek święto Trzech Króli wiąże się z przerwą w funkcjonowaniu systemu Elixir obsługującego międzybankowe przelewy w złotych – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa. Dodaje, że normalnie będą funkcjonowały przelewy natychmiastowe i w euro.

Obchodzona w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego (potocznie święto Trzech Króli) to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy. Wiąże się to z przerwą w standardowym funkcjonowaniu systemu rozliczeniowego Elixir, który obsługuje przelewy międzybankowe w złotych.

„Dlatego terminowe płatności przypadające na ten dzień warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne” – zaleca Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Izba przypomina, że Elixir to elektroniczny system rozliczeń transakcji międzybankowych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godz.: 9.30, 13.30 i 16.00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie przetwarza żadnych transakcji.

„Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w środę, 5 stycznia po godzinie 16.00 trafią na konta odbiorców w piątek, 7 stycznia” – zwraca uwagę KIR.

Izba zaznacza, że zgodnie ze zwykłym harmonogramem będzie w czwartek funkcjonował system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

Niezależnie od dostępności prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych Express Elixir, który obsługuje przelewy w trybie ciągłym, całodobowo i przez cały rok, także w weekendy i święta. System ten umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach.

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.