Rzecznik rządu ocenił w piątek, że dzięki ustawie wprowadzającej wakacje kredytowe, która została opublikowana poprzedniego dnia w Dzienniku Ustaw, każda osoba spłacająca kredyt hipoteczny w złotych będzie mogła skorzystać z wakacji kredytowych.

„W tym roku można będzie zawiesić spłatę kredytu na cztery miesiące. Do końca roku jest pięć miesięcy, a więc cztery z tych pięciu miesięcy będą objęte wakacjami kredytowymi” – powiedział Piotr Müller.

Jak dodał, w przyszłym roku również będzie można skorzystać z wakacji kredytowych przez cztery miesiące – po jednym miesiącu w każdym kwartale.

„Wniosek będzie można złożyć bezpośrednio w banku lub zrobić to drogą elektroniczną poprzez bankowe platformy. Odpowiednie formularze będą gotowe na przełomie lipca i sierpnia tak, żeby w sierpniu było można zawiesić ratę” – dodał rzecznik rządu. „Ustawa wchodzi w życie na przełomie lipca i sierpnia” – zaznaczył rzecznik rządu.

Przypomniał, że w ustawie zawierającej przepisy na temat wsparcia kredytobiorców znalazły się także zapisy, które przedłużają tarcze antyinflacyjne do 31 października. W tamach tych tarcz – jak powiedział Müller – obniżony został VAT na żywność i na gaz ziemny do zera, a VAT na energię elektryczną do 5 proc.; spadła także akcyza na energię.

autor: Marek Siudaj


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.