
Promocje bankowe to szereg korzyści zarówno dla banku, jak i dla klienta. W rosnącej wciąż rywalizacji banki zachęcają nowych klientów atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi lub rzeczowymi, zamiast przeznaczać kolejne wysokie budżety na nie zawsze skuteczny marketing. Każdy nowy klient to potencjalnie nowy kapitał, który zasili inwestycje banku. Z kolei konsument, otrzymując często darmowe i nowoczesne narzędzie do zarządzania swoimi finansami, ma okazję na dodatkowy zysk.
Jakie produkty objęte są promocjami i kto z nich może skorzystać?
Promocje bankowe dotyczą niemal wszystkich produktów finansowych. Zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. Promocjami objęte mogą być lokaty, konta oszczędnościowe, karty kredytowe, konta firmowe, ale najczęściej są to konta osobiste. Jest to też najłatwiejszy sposób na skorzystanie z tych promocji.
Przykładowo z promocji kart kredytowych teoretycznie może skorzystać każdy konsument, ale w rzeczywistości popularna „kredytówka” jest produktem kredytowym, a zatem bank przed jej wydaniem zbada naszą zdolność kredytową. Nie każdy takową posiada albo będzie ona niewystarczająca dla danego banku. Aby skorzystać z promocji rachunku bankowego, wystarczy posiadać aktualny dokument tożsamości i przejść poprawnie weryfikacje tożsamości oraz zawrzeć umowę o wybrany produkt bankowy.
Promocje bankowe wyłącznie dla „nowych klientów”
Jednym z najważniejszych warunków, jaki należy spełnić przy korzystaniu z promocji bankowych, to posiadanie statusu „nowego klienta”. Co to oznacza w praktyce? Bank wskazuje nam przedział czasu, w którym nie wolno nam było posiadać danego produktu objętego promocją (lub innego, podobnego). Regulamin każdej akcji promocyjnej wskazuje dokładny okres karencji dla osób, które były już klientami danego banku. Okres ten różni się z zależności od banku.
W przypadku promocji Konta Otwartego na Ciebie Banku BNP Paribas jest to zwyczajowo 12 miesięcy. Bank ING w obecnej promocji swojego flagowego Konta Direct ustalił karencje na 4 miesiące. W niektórych przypadkach, jak chociażby w promocjach Konta 360° Banku Millennium, karencja jest dożywotnia. Jedna osoba tylko raz może założyć konto w „sprzedaży premiowej”. Większość banków dopuszcza jednak możliwość korzystania z ich promocji wielokrotnie przez jedną osobę, ale z zachowaniem odpowiednio długich przerw.
Jakie nagrody czekają na uczestników promocji bankowych?
Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to premia pieniężna. I faktycznie najbardziej przyciągającą formą nagradzania uczestnika promocji bankowej jest „żywa gotówka”. Nie jest to jednak jedyna forma gratyfikacji. Często możemy się spotkać z sytuacją, w której premia wydawana będzie w formie:
- bonów,
- kart podarunkowych,
- e-kart do wykorzystania w sieciach popularnych sklepów.
Dotyczy to najczęściej sklepów: Biedronka, Empik, Decathlon, Lidl, H&M, RTVeuroAGD lub Allegro
Niektóre banki decydują się na nagrody rzeczowe. Może to być smartfon, głośnik bezprzewodowy lub słuchawki bezprzewodowe. Najwięcej promocji z atrakcyjnymi gadżetami zwykł mieć Citibank, promując swoją kartę kredytową Citi Simplicity oraz Bank BNP Paribas. Ten drugi dodatkowo w ramach nagrody oferował usługi jak np. abonament w Enel-Med, Antywirus ESET czy karnety do znanych klubów fitness.
Mniej oczywistą, ale wartą do skorzystania, nagrodą jest podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Jest ono zwykle zdecydowanie wyższe od tego standardowego. Czasami wystarczy otworzyć konto jako nowy klient, lecz niejednokrotnie trzeba dodatkowo spełnić jakiś warunek aktywności, np. zapewnić regularne wpływy w określonej wysokości.
Czym są warunki aktywności?
Niestety obecnie obserwujemy tendencję ograniczającą ilość promocji bankowych, w których premie przyznawane są już za sam fakt założenia konta osobistego lub wyrobienie karty kredytowej. Banki, aby uchronić się przed korzystaniem z promocji wyłącznie dla samych nagród oraz aby nakłonić użytkowników do aktywnego korzystania z ich produktów, wymagają od uczestników określonej aktywności, aby zdobyć kolejne części premii. Jakie rodzaje aktywności występują najczęściej?
- zapewnienie wpływów na rachunek;
- transakcje kartą płatniczą;
- uruchomienie aplikacji i mobilnej i zalogowanie się do niej;
- przelewy za pomocą aplikacji lub bankowości online;
- transakcje Blikiem lub inną formą bezgotówkową.
O czym warto pamiętać?
Warto zapisywać sobie warunki aktywności (np. w kalendarzu), które już spełniliśmy oraz te, które jeszcze musimy spełnić tym bardziej, jeśli bierzemy udział w kliku promocjach jednocześnie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby w tym samym czasie otworzyć przykładowo kilka kont osobistych, aby zwiększyć swój potencjalnych zysk. W mnogości codziennych spraw łatwo pominąć któryś z kluczowych aktywności, co poskutkuje utratą potencjalnej premii.
Posiadanie kilku rachunków osobistych może nam ułatwić spełnienie warunków zapewnienia wpływów na promocyjne konto, wystarczy bowiem wykonywać zwykłe przelewy między rachunkami. Banku nie interesuje, że rachunki te należą do jednej osoby. Nie są zaliczane jedynie transakcje pomiędzy rachunkami w tym samym banku.
Korzystanie z kliku podobnych produktów bankowych przez pewien okres można potraktować jako pewnego rodzaju test. Jeśli w pewnym momencie nie będziemy potrzebować przykładowo 3 kont osobistych, to wówczas zostawiamy sobie to, które najbardziej przypadło nam do gustu.
Polecanie produktów bankowych
Inną formą zarabiania na produktach bankowych są programy poleceń. Nie są to stricte promocje bankowe, ale często łączone z nimi. Najważniejszą różnicą między nimi jest to, że w promocji bankowej konta, lokaty czy karty kredytowej bierzemy udział samodzielnie i to tylko od nas samych zależy, czy spełnimy wszystkie wymagane warunki aktywności i czy otrzymamy wymarzoną premię.
W przypadku programów poleceń do tanga trzeba dwojga: osoba posiadająca już produkt bankowy oraz nowy klient, który z tej ofert skorzysta.
Polecanie kont, kart czy innych produktów bankowych może się okazać bardzo dochodowe, ponieważ dany produkt możemy polecić kilkukrotnie. W zależności od banku pula premii może wynieść od 500 zł do nawet 1500 zł!
Nawet kilka tysięcy złotych dodatkowych środków w skali roku!
Jak widzimy, korzystanie z promocji bankowych jest w pełni dozwolone i opłacalne. W łatwy sposób możemy zasilić swój budżet kwotą kilkuset złotych. Dla osób zdeterminowanych i sumiennych pula wszystkich premii oraz nagród może łatwo osiągnąć klika tysięcy złotych w skali roku.
Premie za aktywność, za polecanie produktów, programy typu cashback przy zsumowaniu potrafią wygenerować naprawdę spory zysk. Korzystając z promocji dodatkowo zdobywamy dodatkową wiedzę na temat produktów bankowych i zarządzania nimi oraz wybieramy te oferty, które w pełni odpowiadają naszym wymaganiom.
0 komentarzy