Malwina Wrotniak2023-02-10 14:00redaktor naczelna Bankier.pl

publikacja
2023-02-10 14:00

Po 13 latach rankingu czas na zmiany. W tym roku Złoty Bankier przyniesie przetasowania już w samym zestawie kategorii, w których rywalizować ze sobą będą banki.

Złoty Bankier 2023. Rusza 14. edycja rankingu Bankier.pl i "Pulsu Biznesu"
Złoty Bankier 2023. Rusza 14. edycja rankingu Bankier.pl i "Pulsu Biznesu"
fot. Olivier Le Moal / / Shutterstock

Zmiany stóp procentowych, które obserwowaliśmy od czasu finału poprzedniej edycji rankingu Złoty Bankier, stały się zapalnikiem dla wielu zmian w gospodarce, nie omijając sektora bankowego. Nowa polityka kredytowa instytucji, kolejne rozwiązania i pomysły na rozwiązania dla kredytobiorców ze strony rządzących, inflacja zjadająca oszczędności klientów czy festiwal wysokooprocentowanych produktów depozytowych to tylko niektóre mocniejsze akcenty w bankowości tego okresu.

„Rynek jest dziś w innym miejscu niż rok temu” – to frazes, który z powodzeniem można powtarzać co sezon, ale też fakt, który nie pozostał bez wpływu na kształt tegorocznego rankingu Złoty Bankier.

Reklama

Nagroda główna – Złoty Bank 2023

Banki stające w szranki rankingu Złoty Bankier powalczą przede wszystkim o nagrodę główną – miano Złotego Banku 2023, który to tytuł tradycyjnie już przyznamy w oparciu o wyniki badania jakości stacjonarnych i zdalnych kanałów obsługi klientów. Nad przebiegiem i podsumowaniem wyników wizyt i kontaktów podejmowanych przez tajemniczych klientów ponownie czuwa Minds&Roses, partner merytoryczny rankingu.

Na pierwszy kwartał tego roku zaplanowano 800 wizyt w placówkach bankowych. 1200 kontaktów cyfrowych pozwoli ocenić jakość bankowości internetowej i mobilnej. Tajemniczy klienci wykonają też 560 połączeń telefonicznych z bankami, żeby zweryfikować jakość obsługi konsultantów na infoliniach. Tyle samo kontaktów korespondencyjnych pozwoli zweryfikować jakość komunikacji prowadzonej z bankiem poprzez czaty i korespondencję e-mail.

Badaniu w tej części będzie podlegało 14 banków komercyjnych działających na terenie Polski: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, BOŚ Bank, Bank Millennium, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska i Velo Bank.

Kontakty z bankami podejmą zarówno osoby niebędące klientami banków, jak i te, które już korzystają z usług ocenianych instytucji. Cennym dla rynku wynikiem tej części badania będzie zestawienie wniosków o sposobach obsługi i traktowania klienta nowego, o którego dopiero się walczy, z tym, który posiada już pewne produkty banku i przypuszczalnie może być obiektem nieco mniejszego zainteresowania doradców.

Nagrody w kategoriach produktowych

Ranking Złoty Bankier 2023 to także ranking produktów bankowych. Uwaga: w tym roku rywalizacja będzie odbywała się w zmienionych kategoriach. Zespół ekspertów Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” drobiazgowo prześwietli:

  • konta osobiste,
  • konta dla dziecka,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty gotówkowe.

Tym samym wygaszamy klasyfikację pod hasłem „Karta kredytowa”, jej tegorocznym następcą jest nowość – „Konto dla dziecka”.

Nowy będzie nie tylko zestaw kategorii, ale także podejście do oceny produktów. Mniejszy niż w poprzednich latach stanie się udział cenowych parametrów produktów. Celem tej części badania jest wyłuskanie z rynku banków z ofertą najbardziej wszechstronną, a przy tym stabilną w swej atrakcyjności i najlepiej dopasowaną do potrzeb szerokiego grona odbiorców.

W procesie oceny analitycy Bankier.pl i „Pulsu Biznesu” uwzględnią także wyniki sprzedażowe banków, a ofertę ocenią nie tylko w kontekście pierwszego kwartału tego roku, lecz mając na uwadze okres od marca 2022 roku.

Ocenimy liderów bankowości w mediach społecznościowych

Ponownie przedmiotem badania stanie się działalność banków w kanałach social media. Partnerami wspierającymi na tym odcinku badania są Brand24 i Sotrender, organizacje na co dzień monitorujące aktywność biznesu i jego klientów w popularnych serwisach społecznościowych.

Wyniki analiz specjalistów w skrzyżowaniu z oceną przygotowanych przez banki prezentacji filozofii obecności w social media pomogą złożonej z rynkowych ekspertów kapitule wskazać liderów w tym obszarze.

Czytelnicy wybiorą kartę z najlepszym designem

Karta płatnicza z najlepszym designem ponownie stanie się przedmiotem głosowania internautów. W tej kategorii estetyka i forma królują nad parametrami karty. Głosowanie w tej kategorii uruchomimy w marcu br.

W rankingu Złoty Bankier 2023 nie pojawią się kategorie „Innowacja Fin-Tech” oraz „Bezpieczny bank – najlepsze praktyki”

Wyniki tegorocznej, 14. edycji rankingu Złoty Bankier ogłosimy w drugiej połowie kwietnia br.

***

Organizatorami badania Złoty Bankier 2023 są Bankier.pl i „Puls Biznesu”, partnerem merytorycznym – Minds&Roses. Partnerem strategicznym jest Mastercard. Partnerami wspierającymi są:
Sotrender i Brand24. Patroni medialni: Smart.Bankier.pl i ZgarnijPremie.pl.
Szczegóły dotyczące rankingu dostępne są na stronie www.zlotybankier.pl.

Źródło:


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.